2009. február 8., vasárnap

Linzer, almás linzer,meggyes linzer

40 dkg liszt
25 dkg Ráma margarin
15 dkg porcukor
1/2 csomag sütőpor
1 citrom héja és leve
4 tojás sárgája

Ezeket mind összegyúrom, és folpackkal letakarva beteszem a hűtőbe. Legalább 1 órára. Kinyújtom és kikent lisztezett tepsiben sütöm.

Részletesebben:
A lisztet tálba szitálom, rászórom a sütőport, ráreszelem a citrom héját, és a hideg Ráma margarint a reszelő nagylukú részén ráreszelem. Ráöntöm a citrom levét, és a tojások sárgáját. Gyorsan összegyúrom, hogy ne nagyon melegedhessen át a kezem melegétől. Amikor egynemű, fényes nem ragdós tésztává összeállt, akkor egy csinos bümszlit formálok belőle, és szorosan bebugyolálom egy darab folpack fóliával, és hűtőbe teszem.

Lisztezett deszkán nyújtófával kinyújtom. Namost a deszka elkerülhető, ha nincs éppen a háztartásban, akkor alaposan lisákálod a konyhai előkészítő pultot, szárazra törölöd, és lisztet szórsz rá, és ezen nyújtod a tésztát. A nyújtófa nem úszható meg, azt meg kell venni. Legjobb beszerzési hely a Százforintos boltok egyike, ott általában szokott lenni, nem nagy pénzért.Ez ne legyen nagyobb úgy 40 cm-nél, mert akkor nem lehet jól eltenni. Nagyanyámnak és anyámnak is még hosszú vékony közel egy méteres nyújtófája volt, amihez persze nyújtótábla is dukált, ami kicsit nagyobb volt mint 1 négyzetméter, na ezen azután lehetett kerek, és nagy, vékony levestésztát nyújtani, ami egy külön művészet volt.De erről majd máskor.
Szóval nyújtófa: valahogy így néz ki, ilyet keress.

Tehát a linzert megpróbálod kinyújtani. Ha töltelékes süti lesz, akkor két részre veszed, ha mágnás diós pite , akkor három részre, de ehhez az utóbbi sütihez dupla mennyiség tészta kell.
Szóval kinyújtás.
Nehéz lesz, mert a tészta ragad, alposan lisztezni kell az alját és a tetejét is, meg a nyújtófát is ajálatos lisztes kézzel végigsimítani. Amikor kb. akkora, amekkora a tepsid, akkor lisztezed a tetjét, és szépen feltekred a nyújtófára, és a lehető legközelebbi helyre odakészített, margarinnal kikent, ( egy darabka margarin, egy darabka papírtörlő és alaposan bekened vele a tepsi alját és oldalfalait. Legtakarékosabb, ha a margarin papírjával kened ki a tepsit,mielőtt kidobod, még egy utolsó jó szolgálatot tesz.) aztán kilisztezett (egy kanálnyi lisztet beleszórsz a tepsibe, és óvatosan addig rázogatod, amíg mindhol lisztes lesz a margarinos rész. A maradékot, ami még nem tapad fel, azt kiöntöd a tepsiből) tepsibe vissza göngyölöd. Ráteszed a nyújtófát a tetjére, és visszafelé göngyölöd, a tészta szépen belegöngyölődik a tepsibe. Ha kiszakad vagy valami ilyen malőr történik, ne keseredj el, egy kis darab tésztával kipótolhatod, szépen össze fog sülni a folt a tésztával. Egy villával meg kell szurkálni a tésztát sütés előtt. Egy A/4 nagyágú tészára úgy 8-10 szúrás elegendő

Én már az utóbbi időben a második részét a tésztának nem nyújtom ki, addigra ugyanis megfelelő mennyiségű szentségelés után vagyok már a tészta és annak ragadása okán, hanem kis gombócokat formázok a tésztából és elsodrom őket egy rúddá. ( ez ugyanis sokkal egyszerűbb. Ezeket a sodratokat teszem rá a töltelékre , mikor milyen alakzatban. Párhuzamosan, négyzetrácsosan, keresztben rácsozva, saroktól szembe sarokig, kör alakban, szivecskésen, bárhogy.

Töltelék

Almás

Kb. 1 kg alma
3 teáskanál fahéj
4 evőkanál kristálycukor
3 evőkanál darált, vagy durvára vágott dió
4 evőkanál barack lekvár Ha sűrű, akkor apránként, kb két evőkanál forró vízzel kenhetővé hígítani)
4 tojás fehérje ( ami négy sárgája a linzerbe ment) habbá verve


Az almákat meghámozom, és nagylukú reszelőn lereszelem. A reszelt almát a fehéjjal és kristálycukorral összekeverem.
A tojásfehérjéket felverem habbá.( a hab akkor kemény, ha a felfordított edényből a hab nem csúszik ki, hanem benne marad az edényben. Úgyhogy csak óvatosan a felfordítással, mert ha megbillented az edényt, és hab csúszik a billentés irányába, akkor még tessék lelkesen tovább verni!)
A kemény habot záros határidőn belül fel kell használni, mert állagából veszít, összeesik, folyadék gyűlik fel az alján, és nem lesz használható.
A tésztát megkenem baracklekvárral, a kanál gömbölyű oldalát felhasználva ehhez a kenéshez, rászórom a darált, vagy durvára vágott diót, összekeverem a habot a fahéjas cukros almával, és rákanalazom a lekváros diós tésztára.

A tészta másik felét erre teszem rá, vagy a sodratokat erre helyezem fel, bármilyen alakzatban.
A sodratok kicsit belesüppednek az almás töltelékbe, és belesülnek.




Úgy is lehet, hogy a habot nem keverem bele az almába, hanem az almaára ráteszem a sodratokat, elkezdem sütni a tésztát, és amikor már majdnem kész az egész sütés,( rózsaszines a teteje, és a tűpróba sikeres) kiveszem a sütőből és ráteszem a habot. Ekkor a tojásfehérjébe még felverés előtt kell vagy két kávéskanál cukor, hogy a hab is édes legyen. Akkor sült meg a hab, amikor elkezd barnulni, és ha tenyérrel megpaskolod a tetejét, akkor nem ragad a kezedre, és olyan döngő hangot ad.

Meggyes

1-1,5 kg meggy, amit kell magvalni
cukor legalább 25 dkg
4 tojás fehérje

A kimagozott meggyet cukrozod, attól függő mennyiséggel, hogy milyen savanyú a meggy. A cukros meggyet aztán lecsepegteted egy szűrőn, a cukros meggylevet gyorsan megiszod, míg valaki ki nem jön a konyhába, mert akkor meg kell vele felezni:) Ráteszed a tésztára és irány az előmelegített sütő. Amikor majdnem kész a sütése, akkor rásimítod a felvert tojásfehérje habot, és megsütöd, ez még kb. 5 percet vesz igénybe.

1 megjegyzés:

  1. bluemoon: Akkor a továbbfejlesztett változat a linzertészta gyújtására: egy tepsi nagyságú folapckot terítessz le a nyújtódeszkára, és ezen nyújtod ki a tésztát. Majd szépen folpackostól megfogod és belefordítod a kikent, kilisztezett tepsibe: alul a tészta, felül a fólia, és szép óvatosan lehúzod róla a fóliát.

    VálaszTörlés