Üdvözlet az olvasónak

A receptek többsége kétszemélyes adagban készíthető a megadott mennyiségből. Ha nagyobb adagban készítenéd, akkor a mennyiséget értelemszerűen és arányosa növelni kell. Ahol többszemélyes adag jön ki a megadott hozzávalókból, azt ott jelzem. Ha nem találsz valamit, és szeretnéd megtudni, hogy mit, hogy kell csinálni, miből mennyit kell beletenni egy készülő ételbe, kérdezz bátran. Akár itt, bármelyik bejegyzéshez kapcsolható hozzászólásként, vagy e-mailben blholdkukacgmailpontcom címen.

2011. február 14., hétfő

Tyúk feldarabolása

Valamikor vagy hat hét évvel ezelőtt a lányomnak és barátjának odaadtam a vidéki lakás kulcsát, hogy nyaraljanak egy jót, érezzék jól magukat. És hogy éhen ne haljanak, hagytam nekik a hűtőben egy szépen megpucolt nagyobbacska csirkét. Nem volt időm se megsütni, se feldarabolni. elláttam őket jó tanáccsal, hogy hogy kell feldarabolni, hogy főzzék vagy hogy süssék meg egészben, majd teljes nyugalommal magukra hagytam őket.

Amikor egy hét múlva hazajöttek, és kérdeztem, hogy na mit főztek a csirkéből, bevallották, hogy semmit, mert nem volt gusztusuk feldarabolni, és ahogy volt kidobták az egészet...




Ezt a bejegyzést csak erős gyomrú és idegzetű háziasszony-palánták olvassák, nézzék meg.
Kislányom, neked felmentésed van mára! Lapozz bátran tovább.


Kell hozzá néhány éles kés.



No valahogy így kell egy tyúkot, vagy egy csirkét nyolc darabba vágni.

Az így feldarabolt tyúkot, vagy csirkét már lehet pörköltnek főzni, vagy sütni.
Még a combját ketté vághatjuk az ízületnél, és a mellét is feldarabolhatjuk négy darabba.

2011. február 13., vasárnap

Kakas pörkölt

A kakas ehetetlen jószág. Mondták a fiatal ideggyógyászok. Pedig a paraszolvenciaként kapott kakas hazaszállítása után, egyikük édesanyja nekiállt és megfőzte a jószágot. Aztán várta, várta haza a fiúkat, akik leugrotak a Bohóc-ba ( ez a színészklub rejtjelezett neve volt) aztán átmentek az Újságíró klubba, majd a nap hátralévő részét a Vakegérben múlatták, és végül is a Széchenyi tér mindig a Szeged Bár felé lejtett... És ez néhány napig ismétlődött, napközbeni munkával fűszerezve.
És mire eszükbe jutott, hogy a kakas azóta megfőtt, addigra nemcsak hogy megfőtt, hanem el is fogyott. És ez néhányszor megismétlődött, mindig újabb és újabb kakasokkal.
Így aztán levonták a tudományos következtetést: A kakas ehetetlen jószág.
Pedig nem az! Sőt! Nagyon is ehető, mi több különlegesen finom étel.

A levágott és szépen megtisztított kakast feldaraboljuk. Akkora darabokra, amekkorák jól fognak mutatni a tányéron. Tehát a combokat az izületnél kettévágjuk, az alsó combot kettéfűrészeljük, a felső combot a csont mellett kettévágjuk, a farát, hátát két ujjnyi széles darabokra felfűrészeljük, szárnyát az izületeknél szétvágjuk, mellét vagy az egészet félretesszük, és majd külön megsütjük, vagy feldaraboljuk azt is a két fél részét három-három darabba. A nyakát felfűrészeljük, a fejét a taréjjal egyben hagyjuk.



Egy kakas legalább két és fél kiló.

3 nagy fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
megfelelő mennyiségű tyúk, vagy kacsa, vagy libazsír ez jelen esetben három nagy evőkanálnyi fagyos zsír
só (evőkanálnyi)
pirospaprika úgy három csapott evőkanálnyi
1 nagy paradicsom
1 csípős almapaprika
víz

A hagymát a zsírban aranysárgára pirítjuk, megsózzuk, belekeverjük a pirospaprikát beletesszük a húst és felöntjük annyi vízzel, hogy több mint háromnegyedig ellepje. Nagy tűzön felforraljuk, aztán takarékra vesszük a lángot, a lábast befedjük a fedővel és ezen az alig lángon úgy két és fél, három óráig főzzük.
Amikor megfőtt, akkor ismét felvesszük a tüzet, hogy ha még kicsit hosszúnak tűnik a leve, elfőzzük. A lének sűrűnek kell lenni. Ha a lassú tűzön való főzés miatt a hagyma darabok még egyben lennének, akkor szedjük ki a húst, a levet pedig egy szűrűn paszírozzuk át ( vagy egy botmixerrel adjunk neki két berregésnyit), aztán tegyük vissza bele a húst, és főzzük fel újra.

Külön főzzünk hozzá nokedlit. De ezt a nokedlit most keményebbre keverjük, és kanállal kicsit nagyobbakra szaggassuk ki.

A kakas pörkölt kiváló étel.

2011. február 5., szombat

Tepertős-túrós pogácsa

1 dl langyos tej
1 teáskanál cukor
4 dkg élesztő

25 dkg túró
1 dl tejföl, vagy sűrű tejszín
2 tojássárgája
60 dkg liszt
1 evőkanál só
25 dkg vaj ( vagy jó minőségű sertészsír)
20 dkg tepertő ( ez is házi sütésű, bőr nélkül kell és apróra vágva)
1 teáskanál bors ( vagy egy kicsit több, úgy jó, ha jó borsos)

A langyos tejbe beleteszem a cukrot, és az élesztőt, jól felfuttatom, majd az összes többi hozzávalóval összegyúrom.
Nem, nem tévedés, túró is kell ebbe a tepertős pogácsába, mert enélkül nagyon nehéz és zsíros lenne a tészta. De így pont jó lesz. Tehát kell bele a túró és a tejföl/tejszín is.

Meleg helyen 30 percig kelesztem. Vékonyra kinyújtom, és szorosan feltekerem, mint a kalácsot. A két szélét középre behajtom, és ismét megkelesztem legalább még 30 percig.
Újra kinyújtom, de már nem annyira vékonyra, ismét feltekerem, és újra megkelesztem.
További 30-40 perc után kinyújtom, de kb három centi vastagságúra. ez kb. kétujjnyi vastagság.
Nem kell megijedni, minél vastagabb annál jobb lesz.
A tetejét éles késsel beirdalom, hogy rombusz formájú alakzatok legyenek a tetején.
Közepes méretű pogácsa szaggatóval kiszaggatom, és tepsibe teszem a pogácsákat. Nem túl szorosan, nem túl szellősen.



Ekkor begyújtom a sütőt, mert ameddig eléri a kívánt hőfokot, addig is kel a pogácsa. A háromszori kelesztés mindenképpen jót tesz a tésztának.

kb. 30 percig sütöm, de figyelem, és addig ameddig ilyen nem lesz:
Mivel a tepsi szélén lévő pogácsák hamarabb sültek, ezért leszedtem a tepsi szélén lévő sort, a középen lévőket meg kihúztam a tepsi szélére és visszatettem a tepsit a sütőbe, további két percre.


A recept eredetije ezen az oldalon található, hij receptjei között.

De ha pogácsa receptre vágysz, akkor Kelement András Pogácsa receptek oldalán, valami elképesztő mennyiségű pogácsát találsz.