Üdvözlet az olvasónak

A receptek többsége kétszemélyes adagban készíthető a megadott mennyiségből. Ha nagyobb adagban készítenéd, akkor a mennyiséget értelemszerűen és arányosa növelni kell. Ahol többszemélyes adag jön ki a megadott hozzávalókból, azt ott jelzem. Ha nem találsz valamit, és szeretnéd megtudni, hogy mit, hogy kell csinálni, miből mennyit kell beletenni egy készülő ételbe, kérdezz bátran. Akár itt, bármelyik bejegyzéshez kapcsolható hozzászólásként, vagy e-mailben blholdkukacgmailpontcom címen.

2016. március 27., vasárnap

Rendrakás, selejtezés


Ha "szerencsés" vagy, akkor a téli - nyári ruhaváltással ez a selejtezés minden éveben megtörténik- hisze a téli ruhákat kimosva, kitisztítva el kell tenni, a nyárit meg elővenni.  Ami nem méltó az elraktározásra, az már a szezon után kidobódik...

Ha abban a szerencsében van részed, hogy nagyobb lakásban élsz, több szekrényed van, akkor eljön az a pillanat, amikor már nem férsz el a lakásodban. Amerre  nézel, mindenhol van valami, a falak mentén szaporodnak az "éppen csak leteszem ide, míg el nem rakom" dolgok, a cipők egymás hegyén-hátán a cipőtartón, a kimosott ruhákat nem tudod betenni a szekrénybe, mert egyszerűen nem fér be. Ez a félreismerhetetlen jele annak, hogy nem halogathatod tovább a selejtezést.

Alapvető mókus-természetünk szerint 'a majd jó lesz még valamire'-elv  ellenünk dolgozik.
De ne hagyjuk magunkat, legalább most legyünk erősek, ami nem volt rajtunk az elmúlt két-három éveben, akkor az következő öt évben sem fog hiányozni.

NAGY LEVEGŐT és kezdjünk hozzá.

Csináljunk egy nagy sík felületet, mondjuk az étkezőasztalt pakoljuk le mindent róla és oda kezdjük kirakni a szekrény egyik polcát. 
Ami kopott, szakadt, lyukas, foltos, fakó - az megy a kukába.
Ami divatjamúlt, de még használható, ami nem volt rajtunk az utóbbi két szezonban, amit kinőttünk, amiből kifogytunk,  az szépen összehajtogatva mehet adományként valamelyik ezzel foglalkozó szervezetnek- zacskózzuk be.
Amiket hordunk, amiket megtaláltunk, hogy jé, végre megvan. hogy kerestem, azt szépen összehajtogatva megy vissza a kitörölt szekrénypolcra. Igazság szerint a visszapakolás előtt a holmikat ki kéne mosni, vasalni és úgy visszapakolni. De ha már rendben vannak a polcok, erre még akkor is ráérünk.

A régi törölközőket  amik elvékonyodtak, kifakultak azokat vigyük el egy állatmenhelyhez, ők még jó hasznát tudják venni. Ugyanígy tegyünk a szakadt, elvékonyodott, kilyukadt ágyhuzatokkal.

Ragaszkodjunk hozzá, hogy családtagjaink saját maguk szelektálják a homijaikat, mi csak a végső felügyeletet adjuk, nehogy visszakerüljön a szakadt "az a kedvenc pólóóóm" címkéjű holmi a szekrénybe további helyfoglalónak.

Ha kész vagyunk egy szekrénnyel, gyorsan csukjuk be a szekrény ajtót, ami kukába való dobjuk ki, az elvitelre továbbadásra szánt holmikat tegyük be az autónk csomagtartójába és nyilvánítsuk sikeresnek a selejtezést, legközelebb majd egy másik szekrénnyel folytatjuk.

Időben kezdjünk hozzá a rendrakáshoz, selejtezéshez így ugyanis alkalmanként fél-egy óra munkával megúszhatjuk ezt a nemszeretem tevékenységet, nem kell napokig egyfolytában pakolgatni.

A konyhában is selejtezni kell az elhasználódott fakanalakat, a csorba, fülehagyott bögréket kibodjuk,  a hiányos készleteket, a magára maradt poharakat, bögréket   jótékonysági szervezeteknek átadjuk, az illatát és értelmét vesztett fűszereket kidobjuk, üvegeiket a mosogatógép legmagasabb hőmérsékletén elmosogatjuk vagy elmossuk és kiforrázzuk azokat. (A mosogatóba tesszük őket és a forrásban lévő vízzel megtöltjük, majd kiöntjük belőle és kiszárítjuk.)                      

A sorrend úgy alakul, hogy a rendrakás  bentről kifelé halad. Először a szekrényekben, ágyneműtartókban selejtezünk, teszünk rendet, aztán a szobákban.

Végül jöhet a tél végi nagytakarítás.

Amikor már csak azok  a holmik maradtak amire szükségünk van- akkor elkezdhetjük azokat kimosni. Mindig csak annyit, amennyit kényelmesen ki tudunk teregetni. Ne felejtsük el száradás után helyükre rakni a dolgokat!

Életvezetési tanácsainkat olvasták.