Üdvözlet az olvasónak

A receptek többsége kétszemélyes adagban készíthető a megadott mennyiségből. Ha nagyobb adagban készítenéd, akkor a mennyiséget értelemszerűen és arányosa növelni kell. Ahol többszemélyes adag jön ki a megadott hozzávalókból, azt ott jelzem. Ha nem találsz valamit, és szeretnéd megtudni, hogy mit, hogy kell csinálni, miből mennyit kell beletenni egy készülő ételbe, kérdezz bátran. Akár itt, bármelyik bejegyzéshez kapcsolható hozzászólásként, vagy e-mailben blholdkukacgmailpontcom címen.

2009. szeptember 29., kedd

Kovászos uborka

Ajajj, most látom, hogy úgy telt el a nyár, hogy nem írtam kovászos uborka receptet...

Egy  3 literes üveghez
1,5 kg. fürtös uborka legfeljebb 10 cm nagyságú
négy kb 15 cm hosszú kapor szár levéllel
két evőkanálnyi rizs
víz
só  (a só mennyisége fontos, a felöntő lé minden literjébe három csapott kis evőkanál vagy két púpozott kis evőkanál sót oldunk fel egyszerűbben szólva: annyi evőkanál só, ahány literes az üveg, amiben a kovászos uborkát készíted. Ha egy három literes üveget pakolsz tele uborkával - akkor ha benne van az uborka és felöntöd vízzel és ezt visszaméred, akkor kb. 1 - 1,3 l vizet kapsz. forró csapvizet engedsz egy tálba, ami legyen egy liter, és ebben a forró vízben 3 evőkanál sót kell feloldani. Ezt öntöd majd az uborkára és további forró csapvízzel öntöd fel teljesen. Ha 5 literes üvegben készíted és azt rakod tele uborkával, akkor 5 evőkanál só kell majd hozzá.) 


Az uborkákat jól megmosom, és alulról és felülről is félbe vágom. Így lényegében negyedelem az uborkát, de mégis egyben marad.
Szépen állítva berakom egy nagy befőttes üvegbe ezt úgy tudod megcsinálni, ha lefekteted az üveget- vigyázz, le ne guruljon- és így a vízszintesen lévő, fekvő üvegbe kezded belerakni az uborkákat, így ugyanis nem dőlnek el hanem szépen rendben egymás mellé sorakoznak szorosan, amikor tele van, akkor kezded a második sort), vagy egy jénai üveg tálba is teheted, ha éppen nincs üveged, sőt bármibe is teheted, mindenben megkovászosodik majd az uborkád, felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi. Visszamérem a vízmennyiséget, és ugyanannyi vizet felmelegítem a gyorsforralóban. Vagy eleve a forróvizes csapból engedek  vizet. Minden liter vízhez három csapott evőkanál sót teszek, és ezt feloldom a forró vízben. (na most a só mennyisége... ezen áll vagy bukik a jó kovászos uborka. De nem mindegyik só egyformán sóz, Én nagyobb szemű sót használok, nem azt  a homok-szerű jódozott hófehérséget. ne átalljuk megkóstolni a levet, nagyon sósnak kell lenn, de elviselhetetlennek)
Az uborka közé bedugdosom a kaporszárakat, rászórom a rizst (amit nem kell előtte megmosni, mert  a rizs-szemeken lévő keményítőre is szükség van az erjedéshez) és ráöntöm a sós meleg vizet.  (a sós vízbe beledugjuk az ujjunkat és megnyaljuk, ha vadul sósnak érezzük, akkor jó a só mennyisége a lében) Egy szalvétával befedem az üveg tetejét, és rá befőttes gumizom, megszurkálom a szalvétát, hogy az erjedés eredménye ki tudjon jönni az üvegből. Meleg helyre teszem, és hagyom érni. Félreértések elkerülése végett, nem napfény kell neki, csak meleg. Napra csak azért szoktuk tenni, mert ott meleg van.

Két- három nap után megnézzük az uborkát, addigra zavaros fehéresnek kell lenni a víznek alatta, az uborkának pedig opálos zöldes egynemű színűnek- mint ahogy a kovászos uborka kinéz-. akkor jó, ha még ropogós, de már nem csípős, erjedt ízű, hanem olyan... kovászos uborka íze van.
Ha érettnek ítéljük, akkor kiszedjük az üvegből az uborkát, a kaprot kidobjuk, a levét ha kell leszűrjük, de a rizs leülepszik az üveg aljára, csak a levet kell leönteni róla, a rizst kidobjuk alóla, és kisebb zárható üvegekbe tesszük az uborkát, szépen állítva egymás mellé, ráöntjük a levet, és lezárva hűtőbe tesszük.


Pirított kenyeret is szoktak az uborka tetejére tenni, de én ezt nem szeretem, mert elázik a kenyér, gusztustalan dolog onnan kiszedni, és az is előfordulhat, hogy penészes lesz a teteje, azt meg végképp nem szeretem. Én rizzsel kovászolom az uborkát, és nekem bevált, ezért csak ajánlani tudom. Csináltam már hámozott krumplival is, de a rizzsel a legegyszerűbb és legjobb...

Lehet még fokhagyma gerezdeket is tenni az uborka közé, ízlés dolga, én a tiszta kovászos uborka ízt szeretem.

Így néz ki leszűrés előtt:

Alma, birsalma kompót, - befőtt

4 nagyobb jonathán alma
1 rúd fahéj
4 szem szegfűszeg
legalább 15 dkg cukor
víz

Az almákat meghámozom, kivágom a csutkáját és cikkekre vágom. Annyi vízzel amennyi ellepi és legalább 15 dkg cukorral a fahéjjal szegfűszeggel együtt felteszem főni.
Nagyon hamar megfő, ha szükséges még utána cukrozom. Kihűlés után fogyasztandó.

Ugyanez birsalmából is főzhető. Abba sokkal több cukrot kell tenni. De sokkal finomabb is. Birsalmakompótot érdemes többet készíteni, és elkészülte után befőttes üvegekbe zárva a hűtőben tárolni.

Ugyanígy készült a birsalma befőtt is, de ott forrón kell üvegekbe szedni a birsalmát, és forrón kell a szirupot ráönteni, passzentosan lezárni az üveget a csavaros fedővel és két három alkalommal fejre- talpra állítani az üveget. Ezzel az üvegbe rekedt levegőt csírátlanítom, ugyanis át kell neki néhányszor haladni a forró anyagon és ezalatt csíramentessé válik. Már az utóbbi időben nem teszek bele semmiféle tartósítószert, de figyelemmel kell kísérni a kamrában, nehogy megromoljon.



Krumplipüré

75 dkg krumpli
teás kanál só
víz
5 dkg vaj
fél dl forró tej


A krumplit kisebb kockákra vágom, a sós vízben megfőzöm. A levéből leöntök egy bögrényit, a többit kiöntöm. A krumplit egy krumplinyomóval gondosan összetöröm, beleteszem a vajat, hozzáöntöm a forró tejet( mikróban meg lehet melegíteni a bögrében) és jól összekeverem.Ha szükséges utánsózom, és a krumpli saját főzővizével addig hígítom, ameddig nem éri el azt az állagot ahogy szeretem. Ez egy sűrű, de jól keverhető állag.


Tört krumpli

A krumplit sós vízben megfőzöm, levét leöntöm egy tálba, a krumplit alaposan összetöröm krumplitörővel, és a főzővizével a kívánt állagúra hígítom. nem teszek bele sem vajat, sem tejet, csak a krumpli meg a sós főzőlé.
Ezt a köretet sült hurka, sült kolbász, pecsenye mellé adom, mert ezek egyébként is annyira zsírosak szaftosak, hogy a krumpli már nem kell, hogy zsíros, vajas tejes legyen, csak a krimpli tiszta íze kell a fűszeres pecsenye, hurka-kolbász mellé.

Sült csirke krumpli pürével almakompóttal

4 csirkecomb
1 csirkemell
só bors
1 vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
nagyméretű sütőzacskó

A csirkecombokat besózzuk, megborsozzuk, beletesszük a sütőzacskóba, mellé a félbevágott vöröshagymát, a megtisztított fokhagyma gerezdeket, a zacskót a zárócsíkkal bezárjuk, tetejét hústűvel kiszurkáljuk, betesszük a sütőbe, és megsütjük. Amikor megsült, a zacskó tetejét egy ollóval kivágjuk _vigyázat!_
az olló nyomán felcsap a zacskóból a forró gőz, és éget! Még egy kicsit visszatoltam a sütőbe, hogy a teteje megpiruljon.

Krumplipürével és almakompóttal tálaltam.

2009. szeptember 15., kedd

Brownie- avagy csupacsokis

375 g puha, sózatlan vaj

375 g kiváló minőségű étcsokoládé

6 egész tojás

1 zacskó vaníliás cukor

375 g kristálycukor

225 g finomliszt

1 mokkás kanál só

100 g apróra vágott dióbél, vagy mogyoró, vagy mandula

33 x 23 x 5 cm-es magas falú tepsi a sütéshez


Melegítsük elő a sütőt 180 fokra (gáznál 4-es fokozat). Béleljük ki a tepsit sütőpapírral.

(régi irodisták, a régi írógépekhez használt, még készleten lévő ún. gépi átütő papír készletüket felhasználják sütőpapír helyett)

Mindent gondosan mérjünk ki, tojásokat üssük fel, és készítsünk elő a pulton mindent.

Egy nagy, vastag aljú lábasban olvasszuk össze a vajat és az összetört csokoládét. (Kis tűzön, ha a vaj felolvadt el szoktam zárni , mert a csoki 38 fokon olvad.) Ha egynemű lett, akkor vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a cukrot, sót, keverjük-olvasszuk el benne. Ez meghűti annyira, hogy a tojásokat beletegyük, és elkavarjuk a masszában. Amikor ezzel is megvagyunk, akkor adjuk hozzá a lisztet. Alaposan keverjük össze. Szórjuk bele a diót is, majd az egészet kaparjuk a kibélelt tepsibe. ( a lábas kinyalakodása után biztosan tudhatjuk, hogy nyersen is kitűnően finom)

Legfeljebb 25 percig süssük, akkor jó ha a teteje száraz és világosbarna pettyes, de a belseje még mindig szép sötét és ragacsosan nedves. És bár elég nagy adagról van szó, nagyon fontos az állandó ellenőrzés, hústűvel szúrjál bele, ha még kissé ragadt rá a masszából akkor még jó! A tökéletes, lágy belsejű brownie és a fojtogató száraz brownie közt csupán néhány perc a különbség. Azt se feledjük, hogy az után is szilárdul még egy kicsit, hogy kikerült a sütőből.

Én 16 percig sütöttem, és jó lett. (Én a tepsit egyszer megfordítottam, aki belül az kívül végével)

Hagyjuk teljesen kihűlni, csak aztán szeleteljük fel.

Mivel ez egy tisztességes nagy adag, akár 48 kis kocka is kijön belőle, és nem lehet belőle sokat enni, mert nagyon tömény édesség, így ami nem fogy el, azt tegyük egy jól záródó műanyag dobozba és tegyük be a hűtőbe. Itt teljesen megdermed, de a krémes belseje csak hűvös és sűrű lesz, nem szárad ki.

Akkor sikerült jól, ha sóhajtozva dünnyög, aki eszi.

Szokott kísérő mondat, teleszájjal: Hmmmm, ez isteni!



A receptet egy dorogi búvárbuli után - ahol a nagytányérni bróóni mintegy 30 másodperc alatt elfogyott- kaptam Edkától, de eredetileg Nigela receptje. Úgyhogy Nigelától ered ez az eszement 375 g.-os mennyiség