Ajajj, most látom, hogy úgy telt el a nyár, hogy nem írtam kovászos uborka receptet...
Egy 3 literes üveghez
1,5 kg. fürtös uborka legfeljebb 10 cm nagyságú
négy kb 15 cm hosszú kapor szár levéllel
két evőkanálnyi rizs
víz
só (a só mennyisége fontos, a felöntő lé minden literjébe három csapott
kis evőkanál vagy két púpozott kis evőkanál sót oldunk fel egyszerűbben szólva: annyi evőkanál só, ahány literes az üveg, amiben a kovászos uborkát készíted. Ha egy három literes üveget pakolsz tele uborkával - akkor ha benne van az uborka és felöntöd vízzel és ezt visszaméred, akkor kb. 1 - 1,3 l vizet kapsz. forró csapvizet engedsz egy tálba, ami legyen egy liter, és ebben a forró vízben 3 evőkanál sót kell feloldani. Ezt öntöd majd az uborkára és további forró csapvízzel öntöd fel teljesen. Ha 5 literes üvegben készíted és azt rakod tele uborkával, akkor 5 evőkanál só kell majd hozzá.)
Az uborkákat jól megmosom, és alulról és felülről is félbe vágom. Így lényegében negyedelem az uborkát, de mégis egyben marad.
Szépen állítva berakom egy nagy befőttes üvegbe ezt úgy tudod megcsinálni, ha lefekteted az üveget- vigyázz, le ne guruljon- és így a vízszintesen lévő, fekvő üvegbe kezded belerakni az uborkákat, így ugyanis nem dőlnek el hanem szépen rendben egymás mellé sorakoznak szorosan, amikor tele van, akkor kezded a második sort), vagy egy jénai üveg tálba is teheted, ha éppen nincs üveged, sőt bármibe is teheted, mindenben megkovászosodik majd az uborkád, felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi. Visszamérem a vízmennyiséget, és ugyanannyi vizet felmelegítem a gyorsforralóban. Vagy eleve a forróvizes csapból engedek vizet. Minden liter vízhez három csapott evőkanál sót teszek, és ezt feloldom a forró vízben. (na most a só mennyisége... ezen áll vagy bukik a jó kovászos uborka. De nem mindegyik só egyformán sóz, Én nagyobb szemű sót használok, nem azt a homok-szerű jódozott hófehérséget. ne átalljuk megkóstolni a levet, nagyon sósnak kell lenn, de elviselhetetlennek)
Az uborka közé bedugdosom a kaporszárakat, rászórom a rizst (amit nem kell előtte megmosni, mert a rizs-szemeken lévő keményítőre is szükség van az erjedéshez) és ráöntöm a sós meleg vizet. (a sós vízbe beledugjuk az ujjunkat és megnyaljuk, ha vadul sósnak érezzük, akkor jó a só mennyisége a lében) Egy szalvétával befedem az üveg tetejét, és rá befőttes gumizom, megszurkálom a szalvétát, hogy az erjedés eredménye ki tudjon jönni az üvegből. Meleg helyre teszem, és hagyom érni. Félreértések elkerülése végett, nem napfény kell neki, csak meleg. Napra csak azért szoktuk tenni, mert ott meleg van.
Két- három nap után megnézzük az uborkát, addigra zavaros fehéresnek kell lenni a víznek alatta, az uborkának pedig opálos zöldes egynemű színűnek- mint ahogy a kovászos uborka kinéz-. akkor jó, ha még ropogós, de már nem csípős, erjedt ízű, hanem olyan... kovászos uborka íze van.
Ha érettnek ítéljük, akkor kiszedjük az üvegből az uborkát, a kaprot kidobjuk, a levét ha kell leszűrjük, de a rizs leülepszik az üveg aljára, csak a levet kell leönteni róla, a rizst kidobjuk alóla, és kisebb zárható üvegekbe tesszük az uborkát, szépen állítva egymás mellé, ráöntjük a levet, és lezárva hűtőbe tesszük.
Pirított kenyeret is szoktak az uborka tetejére tenni, de én ezt nem szeretem, mert elázik a kenyér, gusztustalan dolog onnan kiszedni, és az is előfordulhat, hogy penészes lesz a teteje, azt meg végképp nem szeretem. Én rizzsel kovászolom az uborkát, és nekem bevált, ezért csak ajánlani tudom. Csináltam már hámozott krumplival is, de a rizzsel a legegyszerűbb és legjobb...
Lehet még fokhagyma gerezdeket is tenni az uborka közé, ízlés dolga, én a tiszta kovászos uborka ízt szeretem.
Így néz ki leszűrés előtt: