1 egész tyúk
( na jó, lehet engedményt tenni, és a tyúk mellét a lefejted a csontról, és azt nem főzöd bele a levesbe, de kétségtelen úgy az igaiz, ha az egész tyúkot belefőzöd)
vagy egy egész gyöngytyúk
2 répa, három gyökér,(arány: 2:3) fél karalábé negyed zeller darab (arány 2:1) egy kis fej vöröshagyma,
1 gerezd fokhagyma
egy kávéskanálnyi szemes fekete bors
egy kis darabka szerecsendió virág (ez a neve, így találod meg a fűszerek között a boltban)
1 zöldpaprika,
1 paradicsom
1 kis krumpli
1 kis rózsa karfiol
1-2 levél kelkáposzta
1 teáskanál só ( vagy apránként a végén beletéve több)
kb. 3-4 liter víz de mindenképpen annyi, amennyi ellepi a tyúkot.
Bontott tyúkról beszélek.
Tyúk vágást, és koppasztást nem vállalok, mert tőlem akkor az összes tyúk és csirke is örök életű lenne ezen a földön.
A tyúkot vagy darabjaira szeded, vagy beleteszed egyben. Ha olyan szerencsés vagy, hogy kapirgálós tyúkra tudtál szert tenni, akkor az nagyon jó, mert abból lesz a legfinomabb leves.
De ha csak boltban tudtál venni, akkor az is megfelelő lesz.
Szóval ha darabolni akarod, akkor levágod a nyakát, a két szárnyát, aztán a két lábát, majd a combját, és a mellét. A hátát és a farát ketté vágod, A püspükfalatját levágod, és kidobod. Ez a fara hegyén lévő háromszög alakú zsírcsomó.
A belsejéből kiszeded a májat, a szivet és a zúzát.
Ha belefér a levesfőző fazekadba egyben az egész tyúk, akkor tedd bele egyben nyugodtan, ráér megfőni.
Mindent beleteszel egy levesfőző fazékba, felteszed a tűzhelyre, a legkisebb lángra, és elkezded főzni. Lassan. Nagyon lassan. Legalább négy-öt órán keresztül főzd, nagyon kis lángon.
Amikor megfőtt, - azt onnan tudod meg, hogy a tyúk lábán a bőr kissé megszakadozik a főzéstől, és megpuhult a lába is.
Leveszed a túzről, kiszeded a levesből a tyúkot, a zöldséget, vársz tíz percet, hogy leülepedjen, majd szépen óvatosan leszűröd. Levesmerő kanállal óvatosan, hogy ne kavard fel a levest, egy sűrű szűrőn átszűröd. A leves alját, ami sűrű és kissé zavaros, azt nem öntöd bele a leszűrt levesbe. Így lesz a levesed szép áttetsző húsleves.
Megkóstolod, ha kell még bele só, akkor teszel bele. Őrölt bors mindenképpen kell bele egy késhegyni.
Hát, hogy a leveshússal mi lesz, az kérdéses. Ha szereted a főtt húst, akkor feltálalod a leveshez.
Vagy főzhetsz hozzá valamilyen mártást. Mondjuk meggymártást, vagy paradicsom mártást, főtt krumplit és azzal tálalod, mind fő fogást.
Vagy amikor kiszedtet a levesből, akkor megsózod a még meleg húst, és kevés olívaolajon tepsibe teszed és sütőben nagy lángon pirosra sütöd, és úgy tálalod mártással, vagy krumplival.
Térjünk vissza a leveshez. Tehát a tyúkhúslevest csigatésztával tálaljuk. Olyan csigatésztával, amit házilagos kivitelezésben kézzel készítenek. "Kis" utánajárással beszerezhető. Ezt úgy főzzük meg, hogy a levesből veszünk ki egy fél liternyit, és személyenként egy kis maréknyi tésztát számítva megfőzzük. A levét el fogja főni, én külön szoktam tálalni, de úgy az igazi, ha a levesestálban felöntöd levessel, beleteszed a zöldséget szívet, májat, zúzát és úgy tálalod. Forrón.
Ha levesestálban tálalsz, akkor a levesestálat előre fel kell melegíteni. Én úgy szoktam, hogy tálalás előtt úgy negyedórával forró vizet engedek bele, vagy a mosogatóba forró vízbe állítom. Kiveszem, megtörölgetem, és őgy merem bele a tűzforró levest.
2009. november 7., szombat
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése